Poradi

Autor

Titul

Original

Vydani

Anotace

04-01-392

James Jones

Tenká červená linie

The Thin Red Line

2001

Obsáhlý válečný román o bojích amerických vojáků proti Japoncům na ostrově Guadalcanalu v době 2. světové války.

04-02-393

Petr Šabach

Čtyři muži na vodě (aneb Opilé banány se vracejí)

 

2003

Postavy kluků z Opilých banánů se po x letech vydávají na pánskou jízdu na vodu

04-03-394

James Clavell

Gaj-džin

 

 

Volné pokračování Tai-pana, posunuté o dvě generace vpřed a o pár set kilometrů na východ, do Japonské Jokohamy poloviny 19. století, jediného útočiště uápadních mocností v Japonsku. Více než o obchodní bitvy Vznešeného domu a klanu Brockových zde běží o nepokoje róninů a nové mocenské boje vysokých japonských knížat.

04-04-395

Ian McEwan

Pokání

Atonement

2003

Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v představách, kterým přizpůsobuje realitu okolo sebe. Bohužel dohání protagonisty své soukromé hry na život až k tragédii, za kterou by měla činit po zbytek života pokání.

04-05-396

Barbara Kingsolver

 

The Poisonwood Bible

1999

The Poisonwood Bible is a story told by the wife and four daughters of Nathan Price, a fierce, evangelical Baptist who takes his family and mission to the Belgian Congo in1959.They carry with them everything they believe they will need from home, but soon find that all of it--from garden seeds to Scripture--is calamitously transformed on African soil.What follows is a suspenseful epic of one family's tragic undoing and remarkable reconstruction over the course of three decades in postcolonial Africa.The novel is set against one of the most dramatic political chronicles of the twentieth century: the Congo's fight for independence from Belgium, the order of its first elected prime minister, the CIA coup to install his replacement, and the insidious progress of a world economic order that robs the fledgling African nation of its autonomy.Taking its place alongside the classic works of postcolonial literature, this ambitiousnovel establishes Kingsolver as one of the most thoughtful and daring of modern writers.

04-06-397

Donna Tartt

 

The Secret History

1993

The Secret History tells the story of the classical Greek class, six students and their teacher, at a liberal arts college on the east coast of the United States, through the reminiscences of one of those students. These seven characters dominate the novel completely, standing forth with the clarity and intensity of actors in a Greek tragedy. The "normal" events of college life -- the drug-dealing, the sex, the suicides --, which would have been the subject of most novels with this setting, end up being relegated to insignificance; they are simply the backdrop to the terrible drama that unfolds.

04-07-398

 Stephen L. Carter

Emperor of the Ocean Park

 Emperor of the Ocean Park

 2002

After the funeral of his powerful father (a federal judge whose nomination to the US Supreme Court became a public scandal), Talcott Garland, an African-American law professor at an Ivy League university, is left to unravel the meaning of a cryptic note and carry out "the arrangements" his father left behind. Armed with fortitude and familial devotion--though paranoid of his wife's fidelity--Talcott soon finds himself in an investigation that entangles him with a number of questionable Washington DC denizens, including lawyers and government officials, law professors, the FBI, shady underworld figures, chess masters, and friends and family. All the while Talcott tries not to hurt his lawyer wife's chance for a judicial nomination--and their fragile marriage--but the closer he comes to unravelling his father's dark secrets, the more dangerous things become.

04-08-399

Joan Harris

Slaná vůně přílivu

 Coastliners

2003

Anglická autorka děj knihy tentokrát zasadila na malý ostrov poblíž francouzského pobřeží, který je jakoby oddělený od okolního světa. Leží na něm dvě znesdvářená místa - vesnička Les Salants a městečko La Houssiniere, v němž je sídlo starosty ostrova, policie apod. Příčinou jeho rozkvětu je písčitá pláž, jediné místo pro bezpečné plachtění a koupání. Do Les Salants se za otcem vrací mladá malířka, která odsud před deseti odešla a teď chce s podivínským otcem obnovit vztah a především se o něj postarat. V tom jí má pomoci podnikatel z La Houssiniere, jenž ji podporoval na studiích. Brzy hrdinka přijde na to, že onomu muži ani tak nejde o to pomáhat starousedlíkům, ale chce získat jejich půdu, aby mohl zrealizovat plán, který by ostrov připravil o dosavadní charakter. Mladá žena sice musí čelit rozmarům přírody a tlaku komerce, ale zase získá přátelství lidí a odhalí i tajemství a příčiny letitých neshod, které poznamenaly i její rodinu.

04-09-400

Terry Pratchett

Noční hlídka

 Night Watch

2003

 Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční Hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!

04-10-401

Wilbur Smith

Dravec

The Birds Of Prey

1997

Dramatický příběh z poloviny 17.století, z doby pirátských přepadů a obchodu s otroky u afrických břehů.

04-11-402

Wilbur Smith

Monzun

Monsoon

2000

Dobrodružný román se odehrává převážně u východního pobřeží Afriky na přelomu 17. a 18.století v období vlády anglického krále Viléma III. Oranžského.

04-12-403

Petr Šabach

Zvláštní problém Františka S

 

2003

Příběh dvou chlapíků, údržbáře v blázinci a jednoho pacienta, kteří se díky halucinogenním houbičkám dostanou do jiného světa a ten jim pomáhá alespoň na chvíli se dorozumět a zároveň odpoutat od složité a nepřátelské reality.

04-13-404

Raymond Chandler

Hluboký spánek

The Big Sleep

1999

Detektivní román autora americké drsné školy přivádí poprvé na scénu soukromého detektiva Phila Marlowa v případu vyděračské aféry.

04-14-405

Raymond Chandler

Vysoké okno

The High Window

2000

Napínavý detektivní příběh proslulého amerického autora s Philem Marlowem v roli svérázného soukromého detektiva, který tentokrát pracuje na případu ukradeného zlatého dublonu.

04-15-406

Frederic Forsyth

Kvintet

The Veteran

2001

Kniha pěti delších povídek oblíbeného anglického autora, které se odehrávají v různých časech i prostředích. Příběhy jsou sice zasazeny do naprosto rozdílných období a zemí, ale všechny spo- juje napětí a propracovanost děje. Povídka Veterán patří do kriminálního žánru a vypráví o pátrání po dvou mužích, kteří v Londýně přepadli a brutálně zkopali kul- hajícího muže. Příběh Zázrak se zase odehrává ve válečné Sieně. Další povídka Občan je naproti tomu ze současnosti. Místem děje je letiště Heatrow a hrdiny jsou cestující a posádka letu z Bangkoku do Londýna. Ve čtvrté Forsyth líčí zajímavé prostředí uměleckých aukcí. Poslední pátou, nazvanou Šumící vánek, věnoval bitvě u Little Bighornu a masakru jednotek generála Custera z 25. června 1876. Popisuje v ní osud Custerova zvěda, jediného bělocha, jenž tuto tragedii přežil.

04-16-407

Tom Clancy

The Bear And The Dragon

 

 

 Newly elected in his own right, Jack Ryan has found that being President has gotten no easier: domestic pitfalls await him at every turn; there's a revolution in Liberia; the Asian economy is going down the tubes; and now, in Moscow, someone may have tried to take out the chairman of the SVR--the former KGB--with a rocket-propelled grenade. Things are unstable enough in Russia without high-level assassination, but even more disturbing may be the identities of the potential assassins. Were they political enemies, the Russian Mafia, or disaffected former KGB? Or, Ryan wonders, is something far more dangerous at work here?

 

Ryan is right. For even while he dispatches his most trusted eyes and ears, including black ops specialist John Clark, to find out the truth of the matter, forces in China are moving ahead with a plan of truly audacious proportions. If they succeed, the world as we know it will never look the same. If they fail...the consequences will be unspeakable.

04-17-408

Charles Bukowski

Hollywood

Hollywood

 1992

Stárnoucí autor píše filmový scénář o životních zkušenostech opilce. Při psaní se seznámí s řadou lidí od filmu, s tvůrci i managery a sponzory. Spolu s nimi prožívá hysterické období zápasu o zíkání finančních prostředků na realizaci filmu a posléze i hektický průběh vlastního natáčení. 

04-18-409

John Galsworthy

Patricij

The Patrician

1969

 

04-19-410

 Květa Legátová

Jozova Hanule

 

 2001

 Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři.

04-20-411

Michael Cunningham

Hodiny

Hours

 2002

 Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfeové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství – tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu.
Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny - Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace.

04-21-412

Charles Bukowski

Škvár

 Pulp

1997

Tato kniha je posledním autorovým dílem. Byla vydána krátce po jeho smrti a vyvolala příznivé kritiky i v médiích, jež Bukowského po celý jeho život až okázale ignorovala. Škvár je stejně satirický a drsný román, jako ostatní autorova díla, avšak nedá se popřít, že to, co z něj činí snad nejlepší dílo Bukowského doby, a to vidina neodvratné smrti, otevřela nové obzory. Co nechal autor proplout skrz tužku na papír, nás nutně poutá k příběhu tím silněji, čím rychleji se blížíme ke konci.

 

Příběh začíná v kanceláří nepříliš dobrého soukromého detektiva Nicka Belana. Nic není normálnějšího, než že si ho jednoho dne najme Smrtka, aby vystopoval "přesluhujícího" francouzského spisovatele Célina.

 

Zní to možná trochu divně, ale ne divněji, že když ho vyhledá jakýsi John Barton, který chce, aby našel Červeného vrabce.

 

Najednou si Belane připadá jak z jiného světa. Všechno jde šmahem.

 

Jack Bass chce nachytat svou manželku, která ho podvádí (s mimozemšťanem) a Hal Glovers potřebuje zbavit mimozemšťanky, která ho neustále pronásleduje.

 

Ke všemu jsou tu problémy s činží, snad se všemi, co kdy potkáte na ulici nebo v barech, jasný alkoholismus, vydírání mafie a nekontrolovatelné stavy deprese.

 

Nakonec se všechny případy podaří jako zázrakem objasnit. Zdá se to tak jednoduché! Zbývá už jen Červený vrabec...

 

Asi každý jednoho dne svého Červeného vrabce uvidí. Jen je trochu smutné zjistit, co červený vrabec vlastně je. Nick Belane si svého nakonec našel. 

04-22-413

Eric Lomax

Railway Man

Railway Man

1996

 Throughout his childhood Eric Lomax possessed a passion for trains. In an ironic twist of fate, he was captured by the Japanese during World War II and sent to Thailand to work on the infamous Burma-Siam railroad, the barbaric project that claimed the lives of 250,000 men. There he constructed a radio to bring news of the war and secretly drew a map of the railroad. For this, Lomax suffered brutal and incessant torture and interrogation. Standing by through it all was Nagase Takashi, a young Japanese soldier who translated the captor's questions and Lomax's replies. Fifty years later, Lomax sought out this Japanese tormentor, meeting him on a hillside overlooking the River Kwai Bridge. But Lomax's object in meeting Takashi again was not revenge. It was reconciliation.

04-23-414

Yann Martel

Pí a jeho život

 

 

 Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti. Román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) mladého kanadského spisovatele Yanna Martela (1963) je formativní dílo plné ohromující imaginace. Inteligentní humor, neustálá konfrontace člověka a jeho náboženských vyznání se světem zvířat, mytologický rozměr a působivé poselství románu těší a okouzlují čtenáře na celém světě. Promyšlená struktura, překvapivý konec a neobvyklá šířka záběru navíc zaručují, že se ke knize budete chtít znovu a znovu vracet. Kniha, ověnčená několika cenami včetně britské Man Booker Prize, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a v Hollywoodu se již připravuje i její filmové zpracování.

05-01-415

Joanne Harris

Svatí blázni

Holy Fools

2004

Hrdinka Juliette, po dobrodružném dětství a čase stráveném se skupinou kočujících herců, se zklamaná a těhotná uchýlí do kláštera sv. Marie Mořské, kde již coby sestra Auguste vychovává svoji dcerušku. Přichází nová představená a v jejím zpovědníkovi poznává Auguste uhrančivě charismatického Havrana, potulného herce a kejklíře, k němuž dávno vzhlíží se směsí lásky a nenávisti. Havran v kněžském převleku chystá v klášteře osobní krutou pomstu a rozehrává důmyslné představení, končící neplánovaným "zázrakem". Auguste-Juliette je vystavena zkoušce, v níž musí prokázat divokou odvahu, hluboký cit a nakonec i odpuštění. Autorka je Angličanka, po matce francouzského původu: odtud ta znalost a obliba francouzského prostředí v jejích knihách. I tento román umístila na bretaňské pobřeží a vypráví nám děj plný zneklidňujících tajemství, víry i hříšných myšlenek, pomsty, utrpení a nezlomné lásky.

05-02-416

Zoe Heller

Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2003

Zoe Heller juggles journalism and novel-writing successfully in Notes on a Scandal and manages to say something interesting and complex about moral panics and the people who get caught up in them.

 

Pottery teacher Sheba lets herself be talked into an affair with 15-year-old pupil Connolly; part of what is admirable about this novel is that there is no real attempt to extenuate this--it's wrong and she knows this from the start, enough to lie to herself and others about it. It's an abuse of her very limited power--he is one of the few of her pupils interested in art, not interested in perpetually disrupting her lessons.

 

Sheba is not alone in abusing power, though, and Heller forces us to confront this unpleasant truth about the moralising, managerial headmaster, the husband freed by Sheba's action to seduce his own very slightly older students, and the relatives who never liked her much and can now disown her. Above all, she devotes most of the novel to Barbara, the older colleague who becomes Sheba's confidante and slowly manipulates the situation to make Sheba entirely dependent on her. This is a brilliantly gloomy study in obsession--and the obsession in question is not actually Sheba's with her underage lover.

05-03-417

Ian Caldwell

Pravidlo čtyř / záhada Belladonna

The rule of four   

2005

Děj románu, odehrávajícího se o Velikonocích roku 1999, je zasazen do prostředí prestižní univerzity v americkém Princetonu. Čtveřice nerozlučných přátel je těsně před dokončením studia: Paul usilovně pracuje na diplomové práci o renesančním spisu Hypnerotomachia Poliphili, textu, jehož záhadné poselství vzrušuje badatele po řadu let. Čtenář je postupně zasvěcován do paralelního příběhu vzniku knihy, sepsané před pěti sty lety v renesanční Itálii. Paul však není jediný, kdo se snaží rozluštit záhadu Hypnerotomachie. Začíná boj o to, kdo se zmocní tajemného poselství knihy - roztáčí se zároveň kolotoč podivných událostí, překvapivých odhalení a vražd. Příběh o přátelství a neukojitelné lidské touze po poznání.

05-04-418

Dan Brown

Andělé a démoni

Angels & Demons   

2003

Význačný vědec leží ve svém bytě brutálně zavražděný. Motivem byla zřejmě jeho převratná práce, jejímž výsledkem byl objev antihmoty. Ta ovšem za určitých okolností vybuchuje silou nejmohutnější jaderné nálože… V té chvíli se na scéně objeví Robert Langdon, expert na význam náboženských symbolů. Mrtvému kdosi vypálil na prsa cejch, znamení, jímž o sobě před staletími dávalo vědět satanistické bratrstvo – ilumináti. Do toho přijíždí dcera zabitého vědce, Vittoria, a k všeobecnému zděšení se zjistí, že ukradený vzorek antihmoty se záhadně ocitl – ve Vatikánu! V samotném srdci křesťanstva právě probíhá volba papeže a časované bombě zbývá pár hodin do výbuchu. Langdon s Vittorií se ocitají ve víru šílených událostí a podle tajemných jinotajů pátrají po dávné Cestě osvícení, jejíž objevení může vést k záchraně.

Tajemná zákoutí Říma, opuštěné ztemnělé kostely, které znesvětilo zabíjení, podzemní chodby, hrobky a pusté síně vatikánských archivů, to jsou kulisy, v nichž oba sympatičtí hrdinové běží o závod se smrtí.

05-05-419

Julie Meyerson

Something Might Happen

Something Might Happen

2004

In a sleepy seaside village 'on the road to nowhere', the violent and unexpected murder of Lennie Daniels pierces the routine led normality of everyday life. Suddenly the regularity of children, work and marriage are thrown into insignificance by this shattering event. Later, the accidental drowning of a child at sea hints at the supernatural, adding a chilling overtone to the plot.

 

What makes this story so convincing is the idea that an hitherto predictable and commonplace existence is inexorably tinged with the danger that 'something might happen'; something that produced an irreversible effect on the relationships and attitudes of the two families around which the book revolves.

05-06-420

Virginia Woolfoá

Paní Dallowayová

Mrs Dalloway   

2004

Stárnoucí paní Dallowayová pořádá společenský večer a od rána pečlivě připravuje jeho průběh. Z jejích myšlenek, pocitů a reflexí, které autorka detailně sleduje, však vychází zcela jiný obraz, než jakým navenek tato dáma působí - místo průměrné a snobské paničky se v konfrontaci s jejím okolím (manželem, dospívající dcerou, guvernantkou a přítelkyněmi) objevuje postupně osobnost, prahnoucí po životě a všem, co může nabídnout, žena, která se dokáže ze života radovat a je schopná svůj optimismus předat i ostatním. Jako kontrast působí postava mladého básníka, který podléhá depresi z nedávných válečných hrůz a bere si život. Neobyčejná působivost této novely spočívá v mistrovském uplatnění techniky proudu vědomí, která umožňuje rozložit jediný okamžik na množství zážitků a vjemů a zcela adekvátně tak nahradit chybějící zápletku.

05-07-421

John Grisham

The Street Lawyer

The Street Lawyer

1998

Thriller z právnického prostředí je příběhem úspěšného mladého právníka renomované firmy, který díky náhodě změní za dramatických okolností svůj dosavadní život.

Hrdina je jednoho dne spolu s ostatními spolupracovníky držen jako rukojmí bezdomovcem, který je při zásahu policie zabit. Právník začíná pátrat po totožnosti i minulosti tohoto člověka a při té příležitosti odhalí rafinovaný a špinavý podvod, do něhož je zapletena i jeho firma. Ve světle těchto faktů mění mladý muž svůj život a po získání kompromitujících materiálů se vzdává svého výnosného místa, aby se mohl stát advokátem bezejmenných a zneužívaných lidí.

05-08-422

James Herriot

To by se zvěrolékaři stát nemělo

It shouldn’t happen to a Vet

1991

Vzpomínky úspěšného anglického zvěrolékaře líčí úsměvné epizody z praxe veterináře na anglickém venkově koncem 30.let 20.století.

05-09-423

John Irving

Pitná kúra

The Water-Method Man

2004

Román z prostředí americké bohémy konce 60.let 20. století s hlavním hrdinou, který má sexuální problémy. Problémy jsou způsobené jednak urologickou vadou a jednak hrdinovým vztahem k bývalé manželce a nové milence. Je to věčný student, který si přivydělává jako textař a zvukař u nezávislého filmaře a občas pracuje na překladu a výkladu obskurní literární památky, která je předmětem jeho disertace. Příběh slouží autorovi jako nástroj ironické kritiky univerzitního studia literatury a postmoderní filmové tvorby.

05-10-424

Dan Brown

Pavučina lží

Deception Point

2005

Zajímavý napínavý román z prostředí vědeckých a politických kruhů USA se odehrává v současnosti za polárním kruhem a ve Washingtonu. NASA učinila fenomenální objev - na severním pólu hluboko pod ledem nalezla obří meteorit a v jeho lůně zkameněliny živočichů, důkaz mimozemského života. Autor knihy popisuje kolotoč, který se kolem objevu strhne. Úřadující president USA si s jeho pomocí chce prodloužit své volební období o další čtyři roky. Za polární kruh jsou povoláni i nezávislí civilní vědci, aby se spolu s mladou informační analytičkou Národního průzkumného úřadu k celé věci vyjádřili. Když na vědeckou skupinu, která si klade znepokojující otázky, zaútočí vraždící komando, stává se román z popisně-výkladového akčním. Třem lidem se nakonec podaří zachránit se a dát čtenářům odpověď na otázky, které si kladou na začátku knihy.

05-11-425

Richard Dowis

The Lost Art of the Great Speech

 

1999

Prepared by an award-winning writer, this authoritative speech-writing guide covers every essential element of a great speech, including outlining and organizing, beginning with a bang, making use of action verbs and vivid nouns, and handling questions from the audience. Plus, the book includes excerpts from some of history’s most memorable speeches—eloquent words to contemplate and emulate.

05-12-426

Terry Pratchett

Going Postal

 

2004

When petty con man Moist von Lipwig is hung for his crimes in the first chapter of this surprising and humorous novel, it appears to be the end. But this is Discworld after all, a world "a lot like our own but different." Moist awakes from the shock of his hanging to find that the city's Patrician, Lord Vetinari, has assigned him a government job (a fate worse than death?) restoring the defunct postal system. Of course, there is much more to restore than the flow of letters and packages. Justice as well as communication has been poorly served by a hostile takeover of the "clacks" - a unique messaging system that is part semaphore, part digital, and under the monopoly of the Grand Trunk Company. Before Moist can get very far into the job, he encounters ghosts, the voices of unsent letters, and a ruthless corporate conspiracy. In this quickly escalating battle, the post office is definitely the underdog, but, as the author notes, "an underdog can always find somewhere soft to bite." Fortunately Moist has friends: the determined Miss Dearheart, a golem with more than feet of clay, and a secret society of unemployed and very unusual postal workers as well as a vampire named Oscar. The author's inventiveness seems to know no end, his playful and irreverent use of language is a delight, and there is food for thought in his parody of fantasyland. This 29th Discworld novel, like the rest of the series, is a surefire hit for fans of Douglas Adams and Monty Python.

06-01-427

Dan Brown

Digitální pevnost

Digital Fortress

2005

Digital Fortress, by Dan Brown, is an exciting and thrilling read for the average reader. The techniques Dan Brown employs to captivate the reader and draw someone into the book are awe-inspiring. The author must have taken an adequate amount of time to plan out the plot of the story and piece together the conflict. The myriad amount of enigmatic puzzles and perplexities the protagonists face is infinite; one could think piecing it all together would be impossible. However, Dan Brown made it possible for it to happen. I enjoyed this fact, as well as the subtle use of romance squeezed within the plot. Although the mainstay of the book is adventure, the small portion of romance is surprisingly effective in the midst of this thrilling plot. Overall, I enjoyed this book because of its vast content of creativity and its mysterious nature.

06-02-428

Michael Crichton

State of Fear

 

2005

crichton is a master at building tension, and the beginning to somewhere in the middle is very good. the middle to end is fair at best. but this is a strange one, more of a novel-length research paper by crichton complete with footnotes and sources. yes global warming cannot be proved. yes environmentalists are frequently wacky hippies (always focused on their shortsighted, but usually well-intentioned, agendas) grasping for straws that may or may not exist but they don't care because it's all about the yelling and funding anyway (and i am firmly on the environmentalist side i might add). it doesn't make for the best story in the end, but it's underlying message is probably the most important:

 

p.505

"The modern State of Fear could never exist without universities feeding it. There is a peculiar neo-Stalinist mode of thought that is required to support all this, and it can thrive only in a restrictive setting, behind closed doors, without due process. In our society, only universities have created that- so far. The notion that these institutions are liberal is a cruel joke. They are fascist to the core, I'm telling you."

 

bravo. anyone who points fingers at the diseased rot that is our universities and media is ok by me. i'm slightly left of center, but the radical liberal elements (so dangerous and insidious because they claim moral superiority on all issues and do not even entertain the idea of discussion)in this country are the most significant threat to the continued safety and well-being of the great united states of america.

06-03-429

Ivan Krejčí

Říkali mi šulíne

 

2004

Humorně psané deníkové zápisky údu, jehož vrtochy dokážou tak mistrně ovládat svého mužského nositele: jednou ho vynesou do oblak štěstí, jindy ho srazí do hlubin beznaděje. Každý muž pozorně sleduje jeho vývin, porovnává velikost v klidu i v pohotovosti, výdrž při milostných hrách… Neméně zájmu však vzbuzuje i u žen. Neboť bez něho by nebylo pokračování života.

O životě s tím zajímavým přívěškem nevázaně pojednává tato knížka. Muži v ní najdou kousek sebe, ženám snad pomůže trochu pochopit muže.

06-04-430

Ivan Kraus

Udělej mi tichoučko

 

2003

Sbírka šestadvaceti autobiograficky laděných humoristických povídek známého českého autora – ve svých příbězích se Kraus vrací opět, jako už mnohokrát předtím, ke své rodině a jejímu životu. Kniha je doplněna ilustracemi Adolfa Borna

06-05-431

Catherine Coulter

The Target

 

1999

Coulter continues the suspense-filled series she began with The Cove (1996) and The Maze (1997), even bringing in some of the same characters. Her latest is set in the Colorado mountains, where Judge Ramsey Hunt has fled to recuperate after being forced to shoot a man during a melee in his courtroom. But his dream of peace and quiet is shattered when he discovers an unconscious, beaten, and sexually abused little girl who is too traumatized to speak. Reluctant to subject her to any more terror, Ramsey refrains from going to the authorities and cares for her himself. But once again, violence intrudes, first when two gunmen attempt to take the girl, and then when her mother, Molly, appears, ready to kill the man she believes is the kidnapper. Miraculously, Emma regains her voice in the nick of time, so Molly and Ramsey join forces and attempt to solve the mystery of her abduction. Emma is a target for any of a number of reasons--her father is a famous rock star with a gambling problem, and her grandfather is a Chicago Mob boss--and Coulter, who doesn't stint on humor or romance, keeps readers guessing.

06-06-432

Elisabeth Kostova

The Historian

 

2006

Pozoruhodně dobře napsaný příběh o pátrání po vědci, který zmizel během hledání pravdy o Drákulovi, krutém středověkém vládci Vladu Narážeči, archetypálním strašákovi, jehož upírská legenda přežila víc než šest století. Příběh začíná v roce 1972, když dcera amerického diplomata v Amsterdamu najde v pracovně svého otce hromádku starých dopisů, které začínají slovy Můj milý nešťastný následovníku a vyšlou ji na dlouhou nebezpečnou objevnou výpravu sahající čtyřicet let do historie její rodiny a pět set let do dějin Transylvánie.

06-07-433

Ben Elton

Gridlock

 

2003

Gridlock is when a city dies. Killed in the name of freedom. Killed in the name of oil and steel. Chocked on carbon monoxide and strangled with a pair of fluffy dice. How did it come to this? How did the ultimate freedom machine end up paralysing us all? How did we end up driving to our own funeral, in somebody else's gravy train? Deborah and Geoffrey know, but they have transport problems of their own, and anyway, whoever it was that murdered the city can just as easily murder them.

06-08-434

Catherine Coulter

The Cove

 

1996

Sally Brainard, daughter of murdered attorney Amory St. John, is wanted for questioning since she escaped from the mental hospital the night he was killed.

 

Sally goes to her Aunt Amabel's house in The Cove, a small town in Washington that sells the World's Greatest Ice Cream) because she thinks no one will look for her there.

 

FBI Special Agent James Quilan find her here but decides to gain her trust before he announces what he is there for. His cover is that is his investigating the disappearance of two older people who were last seen in the area.

 

Once Sally receives a call from her "dead" father, she realizes she is no longer safe and Special Agent James Quinlan reveals who she is.

 

Sally, feeling betrayed, eludes James but then get's kidnapped by the doctor from the mental ward.

 

Is she saved and her name cleared?

06-09-435

Siri Hustvedt

What I Loved

 

2003

What I Loved is a deeply touching elegiac novel that mourns for the New York artistic life, which was of a time but now has gone--by extension, it is about all losses swept away by mischance and time. Half-blind and alone, Leo tells us of marriage and friendship, and makes the sheer fragility of what seemed forever not only his subject, but perhaps the only subject worth considering. Scholars Leo and his wife Erica admire, and befriend, artist Bill and his first and second wives--their respective sons Matthew and Mark grow up together until the first of a series of tragedies strikes. And things get gradually worse from then on, both because terrible things happen and because people do not get over them.

 

Part of the strength of this impressive novel is its emotional intensity and part is the context in which those emotions exist; these are smart and talented people, even the children, and we luxuriate, even when things are at their worst, in the sheer intelligence they bring to bear on their situations. It is also impressive that, for Hustvedt, intelligence is an end in itself rather than something that prevents tragedy or makes it more bearable. This is a powerful book because everything Leo knows makes him ever more the victim of exquisite pain.

06-10-436

Catherine Coulter

The Maze

 

1998

Catherine Coulter does it again. What a enthralling book. Lacey Sherlock is driven to find the man who killed her sister. What better way to do that than to join the FBI. There she meets Dillon Savich who brings her into his computer forensic team. She is right where she needs to be in order to find out about the String Killer. During this time, Sherlock and Savich are becoming closer by working out together at the gym and working on the same cases. Finally, after seven years, the killer strikes again. She recognizes his m.o. immediately and rushes to Boston to capture him. Unfortunately, she does not tell Savich what she is doing and then the fun begins. He is furious that she has not told him of her past. After several days, he decides to let her pursue the case, but only with him as her partner. Many twists and turns follow to make you wonder if the string killer really did it.Was it the jealous husband? Was it her judgemental father? Her crazy mother?

06-11-437

Miloš Zeman

Jak jsem se mýlil v politice

 

2005

Miloš Zeman ve své knize vzpomíná na svůj život od dětství až po penzi, kterou tráví v Novém Veselí na Žďársku. Hlavní část vzpomínek je věnována jeho politické kariéře. V roce 1993 byl zvolen do čela ČSSD, v letech 1998 - 2002 působil jako předseda vlády ČR, ale v roce 2002 z vysoké politiky odchází. O návrat se pokusil pouze jednou - když jej sociální demokracie navrhla jako kandidáta na prezidenta ČR. V rámci přílohy jsou v knize zařazeny také jeho politické projevy.

06-12-438

Raymond Khoury

The Last Templar

 

2006

1291 AD, Acre. As the city burns under the onslaught of the Sultan's men, the Falcon Temple sets sail, carrying a small band of knights and a mysterious chest entrusted to them by the Order's Grand Master. But, the ship vanishes without a trace...Present day New York. At the Metropolitan Museum, four horsemen dressed as Knights Templar storm the gala opening of an exhibition of Vatican treasures and, in a brutal and bloody attack, steal an arcane medieval decoder. For FBI agent Sean Reilly and archaeologist Tess Chaykin, this is just the start of a deadly game of cat and mouse as they race across three continents in search of the ruthless killers - and a centuries-old mystery...

 

About the Author

Raymond Khoury is a screenwriter of international renown, whose current credits include the BBC’s highly successful spy drama, SPOOKS and WAKING THE DEAD.

06-13-439

Michael Gruber

Údolí kostí

The Bones

2006

…Druhý román Michaela Grubera Údolí kostí, stejně jako jeho první kniha Obratník noci z minulého roku, vyzývá čtenáře, aby „přijali realitu neviditelného světa“. V první knize se intenzivně zaměřil na africkou magii vnesenou do jeho země rozhořčeným černochem a užívanou k páchání strašlivých zločinů.

Údolí kostí je stejně fascinující, ale mnohem složitější, jelikož tématem je tu síla křesťanské víry ztělesněné v ženě, která sice může být svatá, ale také to může být jednoduše podvodnice.

Tak či onak, trápená, bolestně upřímná Emmylou Dideroffová je jednou z velkých postav soudobé populární fikce.

 

…V obou románech nás autor vybízí, abychom přijímali záhadné jevy, jež nemají vědecké vysvětlení, anebo o nich alespoň přemýšleli. Což může být docela problém, jelikož na magii hledí většina z nás s odstupem, zatímco do křesťanství vnášíme hluboce zakořeněné předsudky, ať už víry nebo skepse. Obrovské kouzlo románů tkví v tom, že Gruber nepíše o pokleslém křesťanství televizních evangelistů a rodinných hodnotách, politicích a zapomenutých kauzách. Jeho zájem tkví ve starším, významnějším a mnohem záhadnějším křesťanství, které vyžaduje bolest a obětování a může věřící odměnit zázraky.

Obratník noci a Údolí kostí, romány, které Gruber publikoval až po šedesátce, jsou zázraky inteligentní fikce a řadí se mezi nejdůležitější literární díla současnosti.

06-14-440

Hari Kunzru

Impresionista

The Impresionist

2005

V románu, který je vtipnou variací na pikareskní román, nás autor provede nejrůznějšími sférami koloniální společnosti a na pozadí velkých dějinných událostí, jako je indický boj za nezávislost nebo první světová válka, vykreslí postavu, která vlastně žádnou postavou není – Prán Nat musí o přežití bojovat neustálým vymýšlením nových identit a román tyto proměny sleduje. Jeho četné identity zavedou hrdinu do celého světa – z posvátného indického města Ágra s ním cestujeme do Amritsaru a do životem kypící Bombaje, odtud do Londýna a britských internátních škol a přes krátkou návštěvu Paříže, která právě začíná žít jazzem, se dostaneme do západní Afriky, kde v jistém smyslu jedna protagonistova cesta končí a zcela jiná začíná.

06-15-441

Andrea Levy

Small Island

 

2004

It is 1948, and England is recovering from a war. But at 21 Nevern Street, London, the conflict has only just begun. Queenie Bligh's neighbours do not approve when she agrees to take in Jamaican lodgers, but Queenie doesn't know when her husband will return, or if he will come back at all. What else can she do? Gilbert Joseph was one of the several thousand Jamaican men who joined the RAF to fight against Hitler. Returning to England as a civilian he finds himself treated very differently. It's desperation that makes him remember a wartime friendship with Queenie and knock at her door. Gilbert's wife Hortense, too, had longed to leave Jamaica and start a better life in England. But when she joins him she is shocked to find London shabby, decrepit, and far from the golden city of her dreams. Even Gilbert is not the man she thought he was.

 

About the Author

Andrea Levy was born in England to Jamaican parents. Her radio appearances, and readings at literary festivals, bookshops and libraries have helped her to build an enthusiastic following. Andrea is the winner of the 2004 Orange Prize for Fiction.

06-16-442

Barbara Kingsolver

Prodigal Summer

 

2001

In Barbara Kingsolver's Prodigal Summer the characters are intimately connected to the countryside that they inhabit and are seen as an integral part of the flora and fauna of the novel's setting--the Appalachian Mountains, in Alabama. The novel teems with life; everything is a-buzz with reproductive hormones--animals, plants and people alike. Up in the mountains nature is getting down to the business of keeping itself going, and the novel's characters are also consciously or instinctively caught up with procreation.

 

Deanna Wolfe, a reclusive wildlife biologist, wanders the mountain trails and watches a den of coyotes, while becoming involved with a young hunter; Lusa Maluf Landowski, who loves moths, finds herself mourning her farmer husband, surrounded by his relations and their children. Even those past child-bearing age, like grumpy old Garnett and his feisty neighbour Nannie wrangle over pesticides and weeds, and then succumb to love. All around them flowers bloom and trees blossom. It is a beautifully observed novel, reminiscent of the work of Annie Dillard and Rachel Carson. Deanna says: "So much detail goes unnoticed in the world" but Kingsolver has used her biologist eye to see even the smallest thing. Pulsing fire flies, the powdery scales on a moth's body, cub coyotes playing like swimming dolphins are caught in her gaze. The characters in thrall to their hormones and their hearts are regarded with the same attention.

 

Prodigal Summer is a hugely involving novel, written with a graceful compassion for all living things and their vital interactions with each other, making it a joy to read.

06-17-443

Catherine Coulter

The Edge

 

2000

This action packed romantic thriller begins when scientist Jilly Bartlett drives her white Porsche off an Oregon cliff. Miraculously, Jilly survives. But her accident ignites a series of events laced with lethal scientific experiments, drugs, and murder. It's up to her brother, FBI agent Ford "Mac" MacDouglas, to extinguish it before it's too late.

06-18-444

Catherine Coulter

Riptide

 

1999

Becca Matlock is the senior speechwriter for New York's governor, she is also the victim of a stalker. Becca pleads with the police department to believe her, and even after the murder of a homeless woman, and an attack on the governor himself, the police still don't believe her claims.

 

Becca moves back to her hometown of Riptide, to try and make peace with her mother's death, and the threating letters and phonecalls from the stalker. After settling in her new home, she runs into an old friend from college, whose wife has left him to raise his son.

 

During a rough storm, Becca's basement wall cracks, revealing the skeleton of a young woman. As her life begins spinning out of control, Becca, becomes faced with the stalker (who has found her in her new home), and the fact there are lies in her family history...lies that are resurfacing present day, and may cost Becca her life. Becca finds safety in the arms of Adam, the man protecting her. Adam will work with Sherlock and Savitch (characters from previous books) to solve the mystery involving her family's past.

06-19-445

Pavel Kohout

Katyně

 

1990

Román, hl. p. dospívající dívka, která se nedostane na střední školu a začne navštěvovat speciální humanitní obor s maturitou – školu pro katy. Náplní studia jsou popisy mučení, historie popravování aj.; humoristický pohled na lidské krutosti a praktiky totalitní moci a také nebezpečnou schopnost lidí smířit se s absurdní situací; hodně oceňován a vydán v mnoha jazycích

06-20-446

Arthur Golden

Gejša

Memoirs of a geisha

2006

Román vypráví o malém děvčátku, které bylo prodáno do kjótské čtvrti gejš, o její výchově a výuce v umění, které musí gejša dokonale ovládat a kam patří tanec, zpěv, nošení kimona, složité líčení a nácvik půvabného servírování čaje a saké. Samozřejmě je v příběhu přítomna láska i nenávist, urputné soupeření o přízeň mužů, intriky i projevy nezištného přátelství, nicméně nejdůležitějším přínosem knihy je podrobný popis reálií a všedního dne gejši.

06-21-447

John Twelve Hawks

Poutník

The Traveler

2006

Uvnitř zdánlivě klidného světa probíhá již dlouhou řadu let boj mezi zastánci lidské svobody a jejími utlačovateli. Hlavní hrdinka, dívka Maja, patří ke skupině Harlekýnů, jejichž úkolem je chránit Poutníky. A právě o poslední Poutníky je sveden nelítostný boj. Jen oni totiž mohou přinést lidem vizi skutečné svobody a to není pro žoldáky mocné Sítě žádoucí.

06-22-448

Michal Viewegh

Lekce tvůrčího psaní

 

2005

Komorní psychologická novela, která podle autorových vlastních slov pojednává „hlavně o tom, jak obtížné je v Čechách napsat — a koneckonců i prožít — cituplný příběh“. Lekce tvůrčího psaní je ovšem také sebevědomým autorským gestem: jakoby téměř z ničeho, navíc přímo před očima čtenáře vzniká příběh učitele tvůrčího psaní, v němž se proplétají osudy několika jeho studentů a především jedné „báječné náhradní matky“. Suverénní vypravěčství, pevně sevřená kompozice, smysl pro gradaci i tajemství či dovedné propojení jednotlivých motivů — i to jsou zdánlivě samozřejmé součásti tohoto prozaického „rychlokurzu psaní“.

06-23-449

Michael Cunningham

Domov na konci světa

A home at the end of the world

2005

Michael Cunningham je skvělý vypravěč. Dovede čtenáře přivést do Clevelandu stejně jako do New Yorku, aby tam zdomácněli. Dovede heterosexuály seznámit s životem homosexuálů takovým způsobem, že je dokáží pochopit. Bobby a Jonathan mají to štěstí, že se najdou už na pokračovací škole. Kromě dvou malých přestávek spolu prožijí celý život. Za to, že je jejich život šťastný, vděčí úžasné toleranci Jonathanových rodičů a své společné přítelkyni Clare. Třetí z protagonistů, Erich, takové štěstí nemá. Tento román se čtenářům zadře hluboko pod kůži, ještě dlouho o něm budou přemýšlet.

06-24-450

Catherine Coulter

The Edge

 

 

 

06-25-451

Catherine Coulter

The Hemlock Bay

 

 

FBI agent Dillon Savich is working on his most challenging case, that of the kidnapping of two boys, when he receives the new that his sister Lily has crashed her car into a tree. Could this be another suicide attempt, the second since the death of her young daughter?

 

As Dillon and his wife, fellow agent, Lacey Sherlock race off to see how Lily is, they discover that she has been left four paintings from her famous grandmother, paintings that are now worth millions.

 

As the husband and wife team delve deeper into the mystery surrounding the paintings, Lily and art broker Simon Russo begin their own investigation, one that will lead them to a notorious and dangerous collector. And, as Dillon realizes that both he and his sister are in grave danger, a killer from the previous case he was working on returns to settle the score.

 

`Hemlock Bay' is an interesting and fast-paced read, although it would have been much better if the secondary plot involving the kidnapping was the main plot, for it is far more interesting. Well written and suspenseful, this tale of murder and madness does entertain, but some may find the juggling of plots a bit of a distraction.

06-26-452

Dorota Maslowská

Červená a bílá

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną  

2004

Román mladé polské autorky, která vypráví neobyčejným jazykem o současné generaci, u níž nechybí drogy, sex, ale ani láska a strach.

Hlavním hrdinou a vypravěčem knihy je "dresař" Silný, sedmnáctiletý mladík, jednou drsný a sebevědomý, podruhé zranitelný, zamilovaný a ukřivděný. Dres (osoba) může nosit džíny, skejťácké kalhoty nebo nablýskané boty, ale na mozku má vždy vytetované tři proužky. Ze svého okolí vysává kousky hesel, je odkojen konzumní společností jako jeho vrstevníci, kouká se na televizi, poslouchá rádio, zůstávají v něm nějaké názory, učí se určité pojmy, ale to všechno z něho vypadává v těch nejméně očekávaných momentech, pokřivené, zdeformované, zesměšněné. Autorce bylo pouhých devatenáct let, když knihu napsala a její obsah i styl vzbudil velkou diskusi, jak u literárních kritiků tak u sociologů, kteří chtějí pochopit dnešní dospívající mládež. Dorota Maslowska byla nominována na největší polskou literární cenu NIKE v roce 2002 a i když cenu nedostala, bylo pro ni velkou ctí se do této soutěže dostat.

06-27-463

Umberto Eco

Tajemný plamen královny Loany

La misteriosa fiamma della regina Loana

2004

Román, s podtitulem "ilustrovaný", je vystavěn jako postupné odkrývání biografie antikváře Yamba, jenž po nehodě ztratil paměť. Není těžké uhodnout, že Yambova minulost částečně odráží tu autorovu, předkládánou jako mozaiku z obrázků zaprášených rodokapsů, starých novinových článků, osobních črt a deníkových záznamů. Dílo však přesahuje běžnou generační i bilanční výpověď jiných literátů, jelikož se za ní skrývá obšírná semiotická úvaha nad pamětí samou, a to z pera odborníka na slovo vzatého.

06-28-464

Catherine Coulter

Blowout

 

2006

The latest in prolific novelist Coulter's series of FBI thrillers once again features high-powered husband and wife team Dillon Savich and Lacey Sherlock. In the middle of a long-awaited vacation with their young son, the two are called to investigate the heinous midnight murder of a Supreme Court Justice, committed in the Court's library despite tight, round-the-clock security. Known as a moderate, Justice Stewart Califano was undoubtedly contemplating an upcoming case involving the death penalty for psychopathic juveniles when he was brutally garroted, his fingers sliced off as he struggled to escape. The FBI is aided in the case by the CIA, Secret Service and metropolitan police as well as by the judge's stepdaughter, an investigative reporter for the Washington Post. Yet within 48 hours, two of the Justice's young law clerks are murdered in the same grisly fashion—the lovable Daniel strangled with his own St. Christopher medal chain, and the formidable Eliza killed while she's on the phone with Savich.

06-29-465

Ian McEwan

Sobota

Saturday

2006

Psychologický příběh o střetnutí dobra a zla se odehrává během jediného dne, kdy se uznávanému lékaři po drobné autonehodě chce pomstít vyšinutý psychopat.

Je únorový den roku 2003. Stejně jako Virginia Woolfová nebo James Joyce i McEwan líčí jeden jediný den v životě svého hrdiny Henryho Perowna. Osmačtyřicetiletý Henry Perowne se náhle probouzí uprostřed noci, aby na obloze spatřil meteor. Ve skutečnosti jde o hořící letadlo směřující na přistání na Heathrow. Hlavní hrdina prožívá idylický vztah se svou ženou, k tomu má dvě takřka dospělé, umělecky nadané děti. Zároveň ho však tíží situace ve světě, hrozící válka v Iráku, všeobecné zhoršení bezpečností situace a devalvace „trvalých“ hodnot demokracie a lidských práv, která přišla po útoku v New Yorku. Prostřednictvím vnitřního monologu sledujeme Henryho celý den: každou sobotu vyráží na squash a při cestě se pokouší vyhnout protestujícím proti válce, kteří pochodují Londýnem. Má však drobnou nehodu, která pro něj bude mít fatální následky.