Feraty Zillertal 2021

Podzimní lezení na feratách v rakouském Zillertalu 28.-31.10.2021

Na stěně Nasendwandu

Senzační předpověď počasí a podmínky nás vytáhly na čtyřdenní feratové lezení v Rakousku, tentokrát v Zillertalském údolí.

28.10. - Nasenwand Ginsling
 
NasendwandJako rozcvičku jsme si chtěli vylézt netradiční feratu Schlegeis na přehradě Zamser Grund, ale silnice k přehradě už byla zavřená a museli bychom stoupat asi šest kilometrů, než bychom se dostali pod hráz. Tak jsme rovnou sjeli to malé vesnice Ginsling s lákavou feratou Nasenwand. Ráno byla docela zima, všude kolem šedivák, tak jsme do nástupu ve stínu šli celkem navlečení. Lezení zábavné, první kratší D úsek jsme s malou pomocí Koťasovi zdolali všichni. Druhý těžký úsek, kde se v delší kolmé stěně střídaly partie D a C, se pro něj stal konečným. Dva krátké pády (naštěstí bez zranění), vyčerpané ruce a podlomená psychika ho zastavily a nezbylo nám, ,než zavolat záchranáře. Tři borci asi za hodinu vylezli k nám, Petra si navázali a ze stěny se i s ním spustili do terénu, odkud pak už sestoupali až do vesnice. Ve čtyřech jsme tedy postupovali dál krásným, vzdušným lezením s lanovými mostíky až k vrcholu. Težší variantu E pod vrcholovým "nosem" jsme obešli lehčí céčkovou trasou. Zdržení bylo znát, do Ginslingu jsme sestoupalli už za soumraku a odvezli se zpět na tábořiště pár kilometrů nad vesnicí.

29.10. - Pfeilspitzwand a Astegg
 

Astegg Pohodová stěna kousíček od Mayrhofenu nad prosluněným Zillertalským údolím. Petr se obtížnosti C/D zalekl a šel si psychiku vyzkoušet na "dětskou" feratu Hochseilgarten. Pfeilspithwand s Ateggem byly celkem fajn, vyhlídky do údolí, zvonička, pár choďáků mezi stěnami, pohodový sestup zakončený výbornou večeří v nedaleké restauraci. Noc opět na oblíbeném tábořišti, kde se dalo vysprchovat a v mrazivé noci postát kolem ohniště s barovým pultem.


30.10. - Talbach

Talbach Zajímavá ferata s nepříjemnými visutými mosty přes vodopády Talbachu, které měly tendenci se mocně rozhoupat a lezce shodit. Začátek lezení je spíš tréninkový, tak metr nad zemí, i míň. Až po sestupu pod vodopád začíná pěkná feratka s lezením, turisté (Koťas) se mohou dívat z chodníku na druhé straně vodopádu. Horní lanový mostík dlouhý 35 metrů nebyl nejpevněji ukotvený a tak s námi pěkně mával. Za ním ještě krátký lezecký výšvih, pak jen sestup, odměna v podobě štrůdlu a kávy v Zell am Ziller a přejezd na tábořiště u Gerlosu, kde na nás zítra čeká poslední ferata Riederklamm

31.10. - Riederklamm

Riederklamm Opět slunečný den, místní nám dovolili zaparkovat kousek pod nástupem na feratu Riederklamm. Začátek lezení představuje strmá stěna s variantami výstupu, což dávalo pěkné možnosti pro filmování. O něco výš cesta překonává rokli sedmdesátimetrovým lanovým mostem, který se oproti těm včerejším ani nehnul. Po krátkém choďáku následuje pěkný traverz zakončený téměř kolmým visutým žebříkem a výšvihem do cíle cesty. Po sestupu jsme si všichni dopřáli velmi osvěžující koupel v Rieder Bachu a tím letošní lezení zakončili.

Kompletní fotogalerie: ZONERAMA

Video z akce: YOUTUBE