Feraty Dachstein 2022

Podzimní lezení na feratách v rakouském Dachsteinu 28.-30.10.2022

Na stěně Nasendwandu

Senzační předpověď počasí a podmínky nás vytáhly na třídenní feratové lezení v Rakousku, tentokrát v oblasti Dachsteinu.

28.10. - Feraty Hias, Rosina a Siega v Silberkarklammu
 
SilberkarklammVečerní cestou do Rakouska padaly návrhy, jestli bychom neměli začít nějakou cvičnou stěnkou s lehčími cestami, abychom se náhodou nenasoukali do stěny, z které se nám opotí prdel. Ale trojice na sebe víceméně navazujících ferat v soutěsce Silberkarklamm se jevila tak lákavá, že jsme do navigace rovnou zadali parkoviště pod soutěskou. Ráno jsme se probudili možná o něco později, než by bylo vhodné, ale co už. Jsme tu na pohodu, ne? Kasa u vchodu do Silberkarklammu už byla na konci října opuštěná, tak jsme těch pár euro za vstupné ušetřili a po chvíli chůze se ocitli u krátkého lanového mostíku, kSilberkarklammterým začíná ferata HIAS.  Příjemná rozcvička s dvěma kratšími úseky obtížnosti D, ty ale vůbec nekousaly, vše se dalo snadno zvládnout. Krátkým sestupem  jsme se dostali zpět k potoku Silberkarbach. I druhá ferata ROSINA začíná lanovou lávkou, na kterou navazuje dlouhá, téměř kolmá stěna feraty. Pěkné, exponované lezení na hučícím potokem. Z vršku feraty je to asi kilometr k úpatí posledního klettersteigu SIEGA. Má o půl stupně nižší obtížnost než předchozí dvě, ale zase se na stěně dalo docela dobře pohybovat čistě lezecky po skále, bez nutnosti se neustále přitahovat za lano.Sestup údolím a soutěskou jsme zakončili koupelí v průzračné, ale velmi ledové tůni nad parkovištěm. Přespání na parkovišti se nezdařilo. Po setmění, kolem desáté, přijel namachrovaný lesák a nesmlouvavě nás vyhnal.

29.10. - Anna Klettersteig pod stěnou Dachsteinu
 

Anna Klettersteig Časně dopoledne jsme dorazili na parkoviště u lanovky na Dachstein a protože nás z nouzového nocležení vyhnali kalupem, teprve tady jsme si rozdělali nádobíčko na poctivou snídani. Sice jsme se museli uskrovnit, protože parkoviště se záhy začalo rychle plnit, ale vše bylo na pohodu, ostraha parkoviště měla pochopení. Na cestu k feratěMitterstein Anna Klettersteig jsme se dokopali až kolem jedenácté. Opět krásné téměř letní počasí. Z dálky skála Mitterstein, na kterou ferata vede, vyadá jako prcek vedle mohutných stěn Dachsteinu. Když jsme došli až k jejímu úpatí, tak i tato 300m vysoká stěna budila respekt. Lezení bylo moc fajnové, na úvodním kolmém pilíři C/D jsme se i dost zadýchali. S každým dalším vystoupaným metrem se otevíraly obzory i hlubina pod námi. Děčkový úsek v závěru lezení nebyl extra náročný a s odpoledním sluncem jsme dosáhli vrcholu. Sestup byl nad očekávání náročný, ale za dobrého a suchého počasí se dal bezpečně zvládnout. 

30.10. - Beisteinmauer

Hetschi KlettersteigJako třetí feratové lezení jsme vybrali stěnu Beisteinmauer, lezecké a feratové centrum Naturfreunde nikoliv na Dachsteinu, ale více na sever v oblasti Hornorakouského předhůří poblíž města . Nocování jsme vybrali pomocBeisteinmauerí Park4night na skvěle zašitém parkovišti na půl cesty, kde jsme nikoho nerušili a nás taky nikdo nevyháněl. Na Beisteinmauer vede několi ferat od lehčích až po extrémní s obtížností E. My si dali zlatou střední cestu Hetschi und Karing Klettersteig, pár nadšenců se v horní části oddělilo a vylezli si krátkou, déčkovou partii Großalber klettersteig. Letní vedro, lilo z nás pěkně, počasí nám letos neuvěřitelně přálo. Po sestupu na závěr příjemné posezení v místní občerstvovně a se skvělým pocitem jsme se s Rakouskem mohli rozloučit a frčet domů.

Kompletní fotogalerie: ZONERAMA

Video z akce: YOUTUBE