Bílé Karpaty
HOME AKCE  FOTOGRAFIE BLOG                               
Do poslední chvíle jsme nebyli rozhodnutí, kam vlastně pojedeme. Původní plány udělat si vandr v Krušných horách kazila předpověď počasí slibující spoustu deště. Nakonec jsme v den odjezdu přehodili výhybku o sto osmdesát stupňů a vydali se daleko na východ Moravy do Bílých Karpat.

Čtvrtek 6.10.2016
Cesta na východ nebyla z nejrychlejších, na nádraží do Bylnice jsme dorazili až před půlnocí. Nasadili jsme čelovky a vydali se po modré značce hledat plac na přespání. V prudkém stoupání moc míst nebylo, nakonec ale Vašek našel přiměřeně vodorovný plácek na jakési loučce mezi lesy, tak akorát na naše tři stany.

Pátek 7.10.2016Probudili jsme se do zamlženého rána. Celá louka byla poseta nádherně fialovými květy ocúnů, z vesnice s námi dorazilo i zvědavé koťe a loudilo desátky z našich snídaní. Po rychlém ohýnku jsme dali plácek do pucu, hodily batohy na ramena a rozvážně se pustili do nekonečného stoupání na hřeben Bílých Karpat, na rozcestí Javorník. Odtud jsme pokračovali po červené hřebenové značce a později po žluté směrem na Žítkovou. Pozdě odpoledne jsme dorazili na kraj vesnice k příhodnému penzionu Žítková a domluvili se s majitelem, že si u hřiště můžeme rozdělat stany. Přestože jsme si v místní restauraci dali večeři, stejně jsme pak venku ještě rozdělali oheň a Momo vyndal vaření. Špecle s pancettou se mu podařilo vyostřit tak, že s tím kromě nás dvou nikdo nechtěl mít nic do činění. Uslzení jsme druhou večeři poctivě vyzobali do posledního drobečku. 

Sobota 8.10.2016

Po vlastní snídani a příjemné kávičce na terase penzionu jsme se po silnici vyhrabali na vršek poměrně kopcovité a roztahané Žítkové. Výstupem jsme si udělali příjemnou žízeň a jako naschvál se nám do cesty připletl jakýsi wellness hotýlek s otevřenou restaurací a s velmi příjemnou slečnou za barem. Odpoledne jsme se po naučné stezce "Okolo Hrozenka" spustili skoro o dvěstě metrů níže do Starého Hrozenkova. Na hledání místa pro přespání bylo ještě brzy, na nějaké dlouhé putování už zase pozdě, tak jsme to šli pro jistotu probrat do místní hospody. Když jsme se vykopali ven, panovala už tma, navíc nás to cestou vcuclo ještě do jednoho pajzlu. Ale nebyli tam na nás hodní, jednomu místnímu jsme se očividně nelíbili, tak jsme se moc dlouho nezdrželi a šli hledat nocleh. Ten jsme našli v bývalém kamenolomu nad Hrozenkovem.  
 

Neděle 9.10.2016
Ráno zase panovala mlha, která se ale cestou na Žítkovský vrch rozpustila. Posledním karpatským kopcem na naší cestě byl Lokov, kolem kterého jsme prošli už zase zamlženým bukovým lesem a postupně po modré značce scházeli do Bojkovic na vlak.

 

Kompletní fotogalerie: FLICKR

© Jdemeven 2016