Korutany & Jadran 2011
HOME AKCE  FOTOGRAFIE BLOG                               
Po delší době opět dvoutýdenní dovolená mimo domov. Kombinace hor a moře se nám zdála ideální.

Sobota 16.7.2011 - Příjezd do Korutan


Celý den krásně, skvělé počasí jsme si nejvíc užili v lahůdkových zácpách mezi Táborem a Soběslaví. I v Rakousku sluníčko a vedro. Jen co jsme ale k večeru přejeli průsmyk Windische Höhe a dostali se do Gailtalu, z ničeho nic se objevila mračna hrozivá a i pár kapek spadlo. To jen tak na uvítanou v Oberdöbernitzenu. Skutečné přivítání nám připravili pan a paní Schobovi, u kterých jsme měli rezervovaný apartmán. Likér pro dospělé, limonádu pro děti. Do skleniček nám koukalo spousta skleněných očí vycpané zvěře a ptáků vstavených na stěnách hostinského pokoje, protože pan Schoba býval a je náruživý nimrod a včelař. Na zahradě čtyřicet úlů a celý týden jsme ho viděli jen shrbeného u stáčení medu. Mističku jsme na ochutnávku dostali od paní domácí a byl tak výborný, že jsme si nakonec dvě kila odvezli s sebou domů. Cestou do Rakouska jsme s holkami trénovali nezbytné německé fráze, aby mohly být v cukrárně soběstačné. Alice se se svým "Ein Google Eis" určitě neztratí...

 

Neděle 17.7.2011 - WeißenseePředpověď, tak jak jsme si ji pamatovali z Prahy, hlásila velmi slušné počasí, ale od pondělka že prý se má celkem pokazit. Rozhodli jsme se proto navštívit jedno z korutanských jezer Weißensee. Bílé jezero jméno získalo podle písčitých břehů, které z výšky v křišťálově čisté vodě svítí jak pláže na Cookových ostrovech. Naučná stezka kolem západní části jezera měla začátek v autokempu s dobrým přístupem do vody a holky hned že se musí vykoupat. Nikam jsme nespěchali, pár dětí se už cachtalo, tak jsme si sedli na břeh a koukali, jak holkám modrají rty a naskakuje husí kůže. Přeci jen jsme přes 900 metrů nad mořem a je to znát. Dobře, že jsme si vodu užili hned jak byla příležitost, protože další jsme nepotkali, První část cesty vedla kolem rezervace a k vodě nebyl žádný přístup. Cestou zpátky po druhé, víc obydlené straně jezera jsme jen míjeli soukromé chatky a pozemky a k vodě se nedalo jít. Výlet jsme zakončili opět koupáním v kempu. Taky jsem se smočil a voda byla skutečně velmi osvěžující.
 


Pondělí 18.7.2011 - Klagenfurt
Mělo být deštivo a tak se nám nechtělo vyrážet někam do kopců, jejichž hřebeny se beztak ztrácely v nízké oblačnosti. Místo toho jsme do navigace zadali Klagenfurt, hlavní město korutanské spolkové země. První kroky směřovaly do turistických informací v radniční budově a pak jsme začali couračku uličkami, pasážemi, průchody a renesančními dvory měšťanských domů starého města. Nasyceni městem jsme po obědě opustili centrum a popojeli na Villacherstrasse, kde se nachází Minimundus - půvabný park, ve kterém jsou postavené a do detailu vymazlené miniatury významných světových staveb. Od mexických pyramid až po startovní rampu amerických raketoplánů. Paláce a hrady, kostely a jiné stavby, celkem jich tady mají sto sedmdesát, dostalo se i na Stroměstskou radnici reprezentující Česko. Normální člověk tady může během tří hodin procestovat celý svět, rozkekešená Alice by to sihla za půl hodiny, kdybychom ji nebrzdili. Večer jsme se jeli zklidnit malou procházkou po nedalekém městečku Kätschak. Bylo liduprázdné a ospalé, ale jen do doby, kdy v kostele skončila večerní bohoslužba a ven se vyrojily davy lidí. "To byli ty lidi v kostele na přednášce?", nasazuje všemu korunu Klára...

 

 


Úterý 19.7.2011 - Naßsfeld


Hurá do hor. A abychom nemuseli lozit vzhůru do kopců, nechali jsme se vyvézt lanovkou z Tröpolachu na Nassfeld. Dole mraky, většinu cesty lanovkou jsme jeli v mlze a raději ani nahlas nemluvili o tom, co v takovém počasí budeme nahoře dělat. Od nějakých patnácti set metrů se ale oblačnost začala trhat a když jsme vystupovali na horní stanici lanovky (1909m), bylo vidět na míle daleko. Ale taky čerstvý vítr a zima. Naše cesta naštěstí nevedla na hřebeny, ale pěkně v závětří dolů pod hraničními vrcholy Rosskofelu a Trogkofelu. Njdříve upravenou cestou skrz Bergwasser Aqua Trail s koryty, sudy a tůňkami, kde děti mohly s vodou dovádět. Vody však bylo nemnoho a vedrem jsme se zrovna taky tepotili, takže si Alice pohrála s pulci v tůňkách, holky si zaskákaly na trampolínách a tím pro nás Aqua Trail skončil. Pod ním naše značka 403 "Traversata Carnica" opustila upravené cesty a změnila se na alpskou stezku, hustě podmáčenou předešlými dešti. Italská rodinka s malými dětmi před námi další postup vzdala. My se probíjeli dál - já s Alicí vpředu, Ivča s Klárou rozvážně vzadu. Po několika brodech přes potoky a po hodině chůze už jsme měli na dohled chatu Rudnig Alm. Tu a tam nám cestu křížily kusy alpského hovězího. Z turistů si krávy očividně nic nedělaly, narozdíl od holek, které měly před kravami velký respekt. Z Rudnik Alm to je na přestupní stanici lanovky podle rozcestníku hodinu a půl. Příjemnou cestou lesem a po rozkvetlých loukách s nádhernými výhledy na hřebeny Trogkofelu a na severní obzory korutanských hor. U Tressdorfer Almu, na konci našeho výletu, nám do sety vlezlo stádo krav, které místní naháněli k dojení. Snažím se o záběry zblízka a z žabí perspektivy. Nějak se mi ale batoh zašprcnul o ohradník, najednou bílo před očima a probral jsem se na zemi, foťák zarytý do hlíny. "Co se stalo?", ptám se holek, které na mě koukaly. "Asi jsi uklouz!". Houby uklouz, vím svoje, ten drát mi pustil voltáž přímo do palice, přesně ve smyslu hesla, že zážitek nemusí být příjemný, ale intenzivní...

 


 


 

Středa 20.7.2011 - Wildpark ve Feld am SeeZase hlásili deště, ráno po probuzení skutečně pršelo, tak jsme jeli objevovat Villach. V turistických informacích jsme toho o samotném městě nebo o jeho atrakcích moc nezjistili. Několik ulic v centru jsme měli za chvíli projitých, tak co dál? Z volně ležících brožurek na nás svítila slova "Wildpark" v dvacet kilometrů vzdáleném Feld am See. Holky byly samozřejmě všema deseti pro. Na jedenácti hektarech se tam prohánějí jak domácí tak divoká zvířata - srnky, daňci, horské kozy. Klára s Alicí byly jako u vytržení, hlavně Alice. Z mladých kůzlátek ve výběhu měly trochu strach, jen před chvilkou tam kůzle pěkně nabralo malého chlapečka. Ale jinak se mazlili se vším, s čím se mazli dalo, dokonce se stoickou lamou. Kromě živé zvěře ve výbězích má Wildpark také muzea se spoustou vycpaných zvířat - rybí muzeum, medvědí expozice s množstvím zvěře severní Ameriky a nově též Africký pavilon, kde je dokonce i vycpaná žirafa, které jsme se mohli téměř podívat do očí z malého balkónku. Z Wildparku si holky jako trofej odnesly dvě paví péra a tím pádem zhodnotily den jako velmi povedený.  
 
 

 

Čtvrtek 21.7.2011 - Garnitzenklamm

Ráno byla obloha jako vymetená, noviny i paní domácí dávaly celkem slušné vyhlídky i na zbytek dne. Mohlo tak dojít na výstup kaňonem říčky Garnitzbachu - Garnitzenklammem. Parkoviště u nástupu do Garnitzenklammu už bylo téměř plné a stejně tak i stezka. Od pokladny jsme vyrazili v menším davu lidí i psů. Kaňon je rozdělený do čtyř stupňů. První stupeň hezký, poměrně nenáročný, vodopády, sem tam mostík. Druhý stupeň zvýšil laťku. Čekaly nás soutěsky, pod námi jen stěna a peřeje, ale naskytla se i zákoutí, kde stálo za to se zastavit, zout boty a nechat si nohy hibernovat v ledové vodě Garnitzbachu. Stále jsme se míjeli s holandskou rodinou, která se rozhodla výlet absolvovat i se dvěma malými koliemi. Ke konci druhé části jim (psům) asi došel dech, nebo se spíš nedokázali vyhrabat po skalnatých stupních, zkrátka odpadli. My se pustili do třetího stupně. Stoupání stezky mi místy připomínalo šplh na Hrádeček během Velké Kunratcké. Taky jsem za sebou slyšel, jak Ivča proklíná mě, cestu, dovolenou, i sebe, že se nechá vždycky do něčeho takového ukecat. Další vodopády a soutěsky, lidí už výrazně ubylo. On i čas už pokročil, naše tempo nebylo zrovna strhující. Vylézt pětset metrů do vrchu si něco vyžádá. Holky se rozhodly, že čtvrtou část kaskád s rády nechají utéct. Já, byť bych ji rád zdolal, už jen kvůli parádní multince skrz celý klamm, jsem držel basu. Na konci trojky jsme řeku opustili a po lesnické cestě se vraceli zpět. V jedné zákrutě cesty jsme narazili na velká boží muka s ukřižovaným Ježíšem.
Alice: "To Ježíš žil, když ho přidělávali na kříž? A jak teda umřel?"
Klára: "Umřel hlady, nevidíš, jak je hubenej?"
Kilometr, dva před návratem k autu se nad námi začaly ozývat hromy a spustil se solidní liják. Bylo to už jen z kopce, tak jsme s Alicí běželi napřed vyzvednout auto z parkoviště, aby druhá půlka nemusela šlapat poslední půlkilometr. Ivča i s holkama jsou groggy.
Věcer se nám velkým opět nedaří zůstat aspoň chvilku déle vzhůru. Jen, co si vlezeme do postele s knížkou, hlavy s těžkými víky nám padnou na polštář. Ještě než úplně omdlíme, slyšíme kroky z druhého pokoje a aliččin hlas: "Vy už spíte?"
"Jo"
"Hustý... Kláro! Voni už spěj!!"
 
 

 

Pátek 22.7.2011 - Pod Windische Höhe


Po včerejším výkonu se už holkám nechtělo do žádné další sokolovny. Vybral jsem pohodovou procházku pod Windische Hohe, napříč rozkvetlými loukami s výhledy na okolní horské masivy. Ale co v mapě vypadalo jako selanka, nebylo tak úplně bezbolestné. Cesta vedla prvních pár kilometrů příjemně mírně z kopce. Jenže co jsme slezli, budeme taky muset vyšlapat. Jediný, kdo se stále ještě kochal panoramaty, jsem byl já. Ostatní trpěli. Navíc cesta nebyla kvalitně značená a občas se nám vytratila přímo před nosem. Nakonec jsme se rozhodli na stazky rezignovat a zpátky k autu dojít po silnici. V tropickém dusnu na nás občas spadla přeháňka, Klára konzultovala mapu každých třista metrů a byla přesvědčená o tom, že k autu nukdy nedojde. Až ve čtyři hodiny jsme nasedli a odjeli hledat nějaký gasthaus, kde by nám dali něco k jídlu. Náladu dámské většiny našeho týmu vystihla Klára: "Mně se na ty kopce vocaď [z auta] tak krásně kouká..."

 

 

23.7.2011 - 30.7.2011 - Primošten


 
Cesta měla podle navigace trvat asi sedm hodin. Od slovinsko-chorvatských hranic se ale táhly nekonečné kolony aut a tak se příjezd do cíle stále jen oddaloval. Nakonec se zácpy někde rozjely a my si pošmourným počasím a deštěm klestili cestu do Primoštenu. Jakmile jsme projeli tunelem pod pohořím Velebit, počasí se změnilo jak mávnutím kouzelného proutku. Nepršelo, teplota stoupla z šestnácti stupňů před tunelem na třiadvacet. Pár dalších desítek kilometrů na jih a najednou už bylo cítit středozemí i ve vzduchu, obloha spíš modrá než oblačná.
Do Villy Anna jsme nakonec dorazili kolem sedmé večer, trochu překvapení, že čtyřlůžkový apartmán v chorvatštině znamená dvě postele, jeden úzký gauč a rozkládací lehátko s matrací. Nojo, za ty prachy... Odměnou ale byla terasa s krásným výhledem na Jadran, na západě se chystalo slunce zalézt za obzory ostrovů, cikády vrzaly, houby bylo zle.

A protože o nějakém chození nechtěl nikdo ani slyšet, byl plán zcela jasný - válet se u moře. Obloženi dekami a vybaveni kartičkou pro vstup do kempu jsme se hned druhý den dopoledne batolili na vyzkoušenou pláž. "Hlavně si tu kartičku nezapomeň v plavkách!", varovala Ivča. "Don't worry, nejsem blbej, no ni?" Nenechal jsem v plavkách jen papírovou kartičku, ale taky klíče do auta, a hned s Alicí vyrazil šnorchlovat. Ze vstupenky zbyly nečitelné cucky, z dálkového ovládání zámků šly místo signálu jen bubliny, chjo... Ještě že měl pan domácí jednu kartu v rezervě. Já už se jí nedotkl, ve správě ji měla po zbytek týdne Ivča.
S Ivčou jsme udělali ještě jednu chybičku. Nechali jsme se první den namazat od holek. A protože řízení kvality těmhle děvčátkům ještě nic neříká, oba jsme večer skončili s velmi ostře vymezenými rudými fleky, kam se opalovací krém nedostal. Trochu bolestná zkušenost...
V úterý jsme se navečer jeli podívat do Šibeniku. Staré město je pěkně ve svahu, nechybí tam proto strmé uličky se schody, některé temné tak, že se do nich holkám vůbec nechtělo. Vápencové dláždění je tísíci bot ošoupané do lesku, za deště to může být slušná klouzačka. Krásným zakončením procházky byla unikátní katedrála Svatého Jakuba, kde právě končila mše a z vchodu se ještě ozývaly tóny varhan. 
Ve středu byl asi nejteplejší den a nejmíň mraků na obloze. Ti, co ošidili mazání, zrůžověli (já a Ivča). V moři se vyrojila spousta nějakého planktonu či co, skoro přes něj nebylo vidět, naštěstí nekousal...
Zato o den později už časně ráno foukal prudký vichr. Ale temná mračna se přehnala a nechala za sebou blankytnou oblohu. My se na pláž se vydali až kolem jedné po dopoledním lenošení. Přestože už vála jen lehká bríza, překvapily nás poměrně velké vlny. Trochu jsme v nich s holkama poblbli. Zatímco jsme se slunili, vlny rostly a rostly, vyháněly plážáky, co leželi blíž k vodě, a nakonec so do vody odvažovali jen dospělí a puberťáci, na malé prcky byl přiboj opravdu moc drsný. Naprostá většina kempařů stála v bezpečí na břehu a fotila a točila. Samozřejmě jsem neodolal a musel si vlny vyzkoušet. Jak jsme se tlemili, když nějakého bláznivého puboše vlna chytla a vymetla s ním kamenitou pláž. A najednou plác ho, facka z prava a už se mi záda drhnou o dno, dokud mě voda nevyvrhne na břeh jako onoho vorvaně. Když jsem vyplaval dál na moře, skutečne bylo vidět i cítit, jak jsou vlny mohutné, chvíli jsem byl "na kopci", chvíli "v údolí". Do toho jsme holky nepustili a jen se nechávali příbojem kropit na balvanech u břehu. Až později odpoledne se vlny trošičku umoudřily, tak akorát aby zase prckové mohli do vody a přitom si v nich ještě užili srandu. Celé odpoledne azuro, a to měl mít čtvrtek nejhorší počasí za celý týden. Je to zde trochu nevyzpytatelné.
Za pět dní jsme naslunění a nasolení tak, že se nám už v pátek moc na pláž nechtělo. Navíc bylo pod mrakem. Pobalili jsme si předem věci, abychom nemuseli v sobotu vstávat kdovíjak brzy, a odpoledne odjeli do Trogiru. Loni jsme ho viděli jen za tmy, tak ať si ho lépe prohlédneme. První půlhodinu, možná i víc, jsme strávili na místním trhu, kde si Klára vybírala něco na upomínku (Alice si tohle poměrně záhy obstarala ve stánku v Primoštenu). Jakoby se nemohla rozhodnout, ale očividně ji rozhodování netraumatizovalo, narozdíl ode mě, až jsem si musel nervy uchlácholit lahodným krevetím kebabem. Z Trogiru jsme odjižděli po večeři za tmy a vzali jsme to přes kopce, abychom se na tu krásu podívali z vrchu. A skutečně se v serpentinách naskytly pěkné výhledy na město a osvětlené zátoky a ty jsme si s sebou odvezli zpátky domů... 
 

 
 

© 2011 Jdemeven.cz